توافق با افغانستان برای تقویت تردد ناوگان جاده ای

توافق با افغانستان برای تقویت تردد ناوگان جاده ای

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ 0

در حال حاضر در پی منتشر شدن ویروس کرونا و مسدود شدن بسیاری از مرزها  مشکلات بسیاری در عرصه حمل و نقل برای کامیون داران به وجود آمده است و بسیاری از کامیون داران برای جابه جایی کالاهای مورد نظر خود با دردسرهای زیادی مواجه هستند. بدیهی است با توجه به این موضوع که تمام هدف گذاری های اقتصادی و توسعه تجاری در بستر حمل و نقل صورت می گیرد جهت برطرف نمودن این مشکل و آسانتر شدن تردد برای صنف کامیون داران بایستی چاره ای اساسی اندیشده شود در غیر اینصورت خسارات فراوانی به عرصه حمل و نقل وارد می شود چراکه به کسب و کار افراد زیادی که به حمل و نقل کالاهای مختلف می پردازنند صدمه جدی وارد خواهد شد.

براساس آخرین اظهارات مدیر کل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری حمل و نقل جاده ای مذاکرات متعددی بین دو کشور ایران و افغانستان صورت گرفته است که به نظر می رسد می تواند به بهبود تردد ناوگان جاده ای و تبادلات تجاری و ترانزیتی کمک فراوانی نماید.

در خصوص مذاکرات و توافقات فراوانی که بین مسئولان کشور ایران و افغانستان صورت گرفته است مدیر کل ترانزت حمل و نقل بین المللی اعلام نمود، افغانستان به عنوان یکی از کشورهایی محسوب می شود که همواره هدف صادرات ایران بوده است و ایران به صورت مداوم کالاهای مختلف نظیر مواد نفتی، مواد غذایی، سیمان و مصالح ساختمانی به این کشور صادر می کند. 

او همچنین اشاره نمود در گمرگ افغانستان محدودیت های فراوانی اعم از کمبود باسکول و تعطیلی های متعدد وجود دارد که  قرار است شرایطی بین ایران و افغانستان فراهم شود تا ظرفیت عبور و مرور در مرزهای مشترک افزایش پیدا نماید. با فراهم آوردن شرایط مناسب بین این دو کشور به راحتی می توانیم عبور و مرور کالاهای تجاری و ترانزیتی را افزایش داده و همچنین نرخ صادرات به افغانستان را ارزانتر نماییم.

با توجه به این موضوع که هزینه عبور و مرور ناوگان برای کامیون داران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، یکی از عمده ترین مسائلی که در طی این جلسه بر روی آن تاکید شد کاهش هزینه های عبور و مرور ناوگان و چگونگی اعمال آنها بود. یکی دیگر از مسائلی که مسئولان دو کشور ایران و افغانستان در مورد آن به مذاکره پرداختند و رسیدگی به آن را در اولویت کار خود قرار دادند آسانتر شدن عبور و مرور برای کامیونهای حامل کالا و همچنین افزایش ظرفیت پذیرش در مرزها  و تبادلات تجاری است چراکه در حال حاضر در مرزهای مشخصی نظیر میلک و دو قاورن شاهد انبوهی از کامیون های حامل کالا هستیم که منتظر عبور از مرز هستند و به دلیل اینکه ظرفیت پذیرش مرزها به اندازه کافی نیست نمی تواند از مرز عبور نمایند و کالاهای خود را به مقصد برسانند.

مدیر کل ترانزیت حمل و نقل بین المللی افزود، به منظور اینکه مذاکرات و توافقات بین ایران و افغانستان به نتیجه دلخواه برسد بایستی به فاکتورهای زیادی توجه شود که از میان این فاکتورها می توان به زیر ساختها، هزینه عبور و مرور، تسهیلات تجاری، بروکراسی و امنیت اشاره نمود. در صورت توجه به این موارد می توانیم بدون هیچ گونه مشکلی کالاهای خود را از مرز افغانستان عبور دهیم. همچنین با رعایت کردن این مسائل کوریدرهای ترانزیتی بین ایران و افغانستان به طرز قابل توجهی بهبود خواهد یافت که این موضوع تاثیری شگفت انگیز در صنعت حمل و نقل به وجود خواهد آورد.

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه