مقایسه کشنده dongfeng t480 و c&c u480

مقایسه کشنده dongfeng t480 و c&c u480

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ 0

مشخصات فنی کشنده سی اند سی U480

در این مقاله قصد داریم دو نمونه از قدرتمند ترین خودروهای سنگین موجود در بازار کشنده سی اند سی U480 و کشنده دانگ فنگ t480 را مورد ارزیابی قرار دهیم.ابتدا  کشنده سی اند سی که یکی از پرطرفدارترین کشنده ها است را مورد بررسی قرار دهیم.کشنده سی اند سی U480 یکی از انواع کشنده های شناخته شده در بازار خودروسازی است که از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به کشنده مرسدس بنز آکتروس LS نسل سوم MP3 سری Low liner دارد و همانند آن دارای دو عدد جعبه کنار کابین به اندازه بزرگ است.

موتوری که برای ساخت این کامیون به کار رفته است تولید کمپانی کامینز بوده و به امکاناتی مانند توربوشارژر و اینترکولر تجهیز شده است.موتور این نوع کشنده از نوع شش سیلندر خطی، دارای 24 سوپاپ، 480 اسب بخار و گشتاوری 2200 نیوتن متر است و با حجم روغن گیری 36 لیتر، جز موتورهای اقتصادی به کار رفته در کامیون های موجود در کشور است.

گیربکس به کار رفته برای کشنده سی اند سی U480  از نوع اتوماتیک ZF آلمان است و دارای 12 دنده جلو و 2 دنده عقب است که امکان تعویض دنده به صورت دستی برای این نوع کشنده وجود دارد.قابل ذکر است که این نوع کشنده دارای استاندارد بی المللی حمل کالاهای خطرناک (ADR) و با ظرفیت بارگیری 42 تن می باشد و این به این معنی است که این کشنده حتی می تواند بارهای خطرناک را به مکان های دیگر جابه جا نماید.

طراحی داخلی کابین کشنده C&C U480 

کابین کشنده سی اند سی U480 به دو عدد تخت خواب با عرض مناسب مجهز می باشد که راننده و سرنشینان برای استراحت می توانند از این تخت خواب ها به منظور استراحت استفاده نمایند.شیشه های کنار و پشت کابین که موجب افزایش تلفات حرارتی و برودتی در فصل های مختلف می شود از نقاط ضعف این نوع کشنده هستند که البته با وجود مزایای فراوانی که این نوع خودروهای سنگین دارند می توان از این نقاط ضعف چشم پوشی کرد.

در قسمت سقف کشنده C&C U480 کمدهایی وجود دارد که ابعاد و اندازه آنها با کابین این کشنده کاملا همخوانی داد و به منظور نگهداری وسایل ضروری طراحی شده است.با یک نگاه کلی به شاسی و بالن های باد محور عقب و پشت کابین به راحتی می توان به این نتیجه رسید که کمپانی که این کشنده را تولید کرده برای هر کامیون تجاری سیستم تعلیقی جداگانه در نظر گرفته است.

مشخصات فنی دانگ فنگ T480

کشنده دانگ فنگ T480 یکی از کشنده های معروف موجود در صنعت حمل و نقل است که به یک موتور 480 اسب بخار، ساخت کمپانی کامینز تجهیز شده است و در سمت کمک راننده یک مخزن کوچک ادبلو وجود دارد که با وجود این مخزن می توان گفت موتور این کشنده دارای استاندارد زیست محیطی یورو 4 می باشد.

گیربکس کشنده دانگ فنگ T480 از نوع اتوماتیک با کد AS-2540AMT 12 و گیربکس دستی ZF با کد VT-2514 B می باشد که هر کدام از این دو گیربکس به انتخاب مشتری برای این کشنده دانگ فنگ T480 قابل سفارش است.

نمای ظاهری کشنده دانگ فنگ T480

کشنده دانگ فنگ T480 از نظر ظاهری شباهت زیادی به کشند مان TGX دارد. چراغ های جلو، رکاب های روی سپر برای تمیز کردن بهتر بود دارای طول بیشتر و از نوع بازشو باشد.قسمت بالای جلو پنجره که لوگوی کمپانی دانگ فنگ بر روی آن نصب شده است مانند کشنده مان بر روی بر یک قطعه ذوذنقه ای شکل که فاقد طرح مشبک جهت عبور هوا طراحی شده است و پشت کابین هواکش کامیون بسیار شبیه به کشنده مان است.

دو عدد جعبه بزرگ و استاندارد در کنار کابین تعبیه شده است که به منظور نگهداری اشیا کاربرد گسترده ای دارد.داشبورد این کشنده طراحی زیبا و کاملا ارگونومیک دارد که دید بر روی نشان دهنده های داشبورد و دسترسی به کنترل کننده ها و نحوه توزیع هوا از طریق دریچه های تهویه مطبوع را می توان خوب و حتی بهتر از کشنده سی اند سی ارزیابی کرد.همچنین نحوه قرار گیری صندلی های راننده و دید در آینه بسیار مناسب است.

نمایی از داخل کابین کشنده دانگ فنگ T480

ارتفاع پالنی روی موتور نسبت به کشنده سی اند سی بسیار کمتر است و این یکی از نقاط قوت کمپانی دانگ فنگ است و به راننده و و کمک راننده آزادی عمل بیشتری می دهد تا راحت تر به کابین خواب برود و با توجه به این موضوع که روی پالنی موتور اصلا شلوغ نیست، در کابین این کشنده می توان به راحتی سرپا ایستاد و بیشترین بهره را از کابین این کشنده برد.

کمدهایی که زیر سقف این کشنده موجود است از ابعاد مناسب و خوبی برخوردار است و راننده می تواند برای نگهداری ملزومات خود از این کمدها استفاده نمایند.کابین خواب این کامیون دارای دو عدد تختخواب با عرض مناسب بوده و خوشبختانه کنار و پشت کابین خواب شیشه ای وجود ندارد.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات فوق می توان به این نتیجه رسید که کاربری کشنده سی اند سی U480 با کشنده دانگ فنگ T480 با یکدیگر متفاوت است.کشنده سی اند سی برای حمل و نقل در داخل کشور با مسافت های کوتاه اما کشنده دانگ فنگ با ارتفاع کوتاه پالنی روی موتور یکی از بهترین گزینه هایی است که علاوه بر اینکه برای حمل و نقل در مسافت های کوتاه مناسب است بلکه برای مسافت های طولانی نیز مناسب هستند. البته اختلاف قیمتی که این دو کشنده با هم دارند و ظرفیت بارگیری بیشتری که کشنده دانگ فنگ T480 دارد نظر افراد را به سوی خرید کشنده های دانگ فنگ جلب می کند.

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه