شیوه ترخیص کامیون های کارکرده از گمرک تغییر کرد

شیوه ترخیص کامیون های کارکرده از گمرک تغییر کرد

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ 0

چند وقتی است که فرایند جایگزینی خودروهای فرسوده اعم از کامیون، کشنده و ماشین آلات سنگین با خودروهای نو دچار مشکل شده است و این امر برای آن دسته از افرادی که در حوزه حمل و نقل فعالیت دارند مشکلاتی اساسی ایجاد نموده است که نادیده گرفتن این مشکل می تواند منجر به نابودی صنعت حمل و نقل شود.با توجه به این موضوع که این مشکل تنها مشکل کامیون داران نیست و در کنار این مشکل مواردی مانند افزایش قیمت خودرو، کامیون داران را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است بایستی برای برطرف نمودن این مشکل راهکارهایی اساسی اندیشیده شود.

افراد فعال در عرصه حمل و نقل بر این باور هستند که کامیون داران نمی توانند کامیون های میلیاردی بخرند و به همین دلیل می خواهند در سریعترین زمان ممکن کامیون های فرسوده جایگزین کامیون های نو شوند.

به تازگی براساس اظهارات منتشر شده توسط رئیس انجمن مراکز اقساط و بازیافت خودروهای سنگین دیگر و نامه ای که توسط گمرک زده شده است دیگر ارائه گواهی اسقاط کامیون فرسوده ضرورتی ندارد.وی همچنین اضافه کرد برای واردات کامیون های سه سال کارکرد بایستی یک خودرو اسقاط شود و در غیر اینصورت واردات کامیون امکان پذیر نمی باشد. این قانون مربوط به سال 95 است و آئین نامه آن در سال 97 تصویب شده است.

براساس این آئین نامه اجرایی، واردات هر یک دستگاه کامیون بایستی منوط به اسقاط یک دستگاه کامیون فرسوده است. البته براساس آئین نامه ی موجود از عمر این کامیون ها بایستی بیش از 25 سال گذشته باشد و ظرفیت آنها بایستی 3 تن کمتر از ظرفیت کامیون واراتی باشد.موضوعی که از اهمیت ویژه برخوردار است این است که براساس ماده 4 حتما بایستی از زمان ساخت کامیون بیش از 25 سال گذشته باشد تا بتوان آن را اسقاط کرد و وارادات کامیون منوط به این موضوع است.

براساس تبصره 2 ماده 4، در ازای اسقاط هر کامیون سود بازرگانی کامیون وارداتی 25 درصد کاهش می باشد.با توجه به این موضوع که تعداد کامیون های وارداتی در گمرگ افزایش پیدا کرد، به منظور جلوگیری از افزایش تعداد کامیون های وارداتی پیشنهادی مطرح شد. 

براساس این پیشنهاد، برای اینکه فضای انبار کمی خلوت شود نیازی نیست که در مرحله ترخیص از گمرک، کامیون فرسوده ی ارائه شود و می توانید آن را در شماره گذاری دریافت نمایید. با استفاده از این پیشنهاد یک مرحله از کار خود را سبک خواهید کرد.

وی همچنین افزود در زمان شماره گذاری، مسئله اسقاط مطرح می شود که حتما بایستی انجام شود.این به معنی نیست که لغو قانون اتفاق افتاده است بلکه در حقیقت یک مرحله به عقب افتاده است.

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه