مقایسه کشنده دافران و سیتراک

مقایسه کشنده دافران و سیتراک

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ 0

همانگونه که مطلع هستیم با توجه به تحریم ها و ممنوعیت ورود خودروهای سنگین، چند وقتی است بازار خودروهای سنگین با آشفتگی بسیاری روبرو شده است.این مسئه موجب شده در بازار خودروسازی با کمبود ماشین آلات سنگین مواجه باشیم و یا اگر هم امکان واردات خودروهای اروپایی وجود داشته باشد قیمت آنها به حدی زیاد است که رانندگان توان خرید کشنده دست دوم اروپایی را هم آنها را ندارند. 

برای برطرف نمودن این مشکل کامیون های چینی با قیمتی مناسب به بازار خودروسازی راه پیدا کرده اند. کشنده های چینی علاوه بر این موضوع که از استاندارد آلایندگی بسیار خوبی برخوردار هستند مصرف سوخت بهینه ای دارند و این امر باعث می شود در مصرف انرژی تا میزان قابل توجهی صرفه جویی شود.کشنده های چینی برای آن دسته از افرادی که به دنبال وسایل حمل و نقل با قیمت مناسب با مصرف سوخت پایین هستند، گزینه ی خوبی می باشد.

کشنده سیتراک و کشنده دافران دو نمونه از کشنده های چینی هستند که در حال حاضر استفاده از آنها به دلیل مزایای فراوان توسط رانندگان رایج شده است. در این مقاله قصد داریم دو نمونه از کشنده ها با نام کشنده سیتراک و کشنده دافران از لحاظ فنی و ظاهری مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم تا شما علاقمندان با استفاده از این مشخصات فنی و با توجه به نوع کاربری خود بتوانید بهترین نوع کشنده را برای فعالیت خود انتخاب نمایید.

معرفی کشنده سیتراک

کشنده سیتراک یکی از بهترن نوع کشنده های چینی است که به منظور حمل بار به مکانهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این کشنده حاصل همکاری شرکت سینوتراک و شرکت MAN آلمان است و برای تولید این نوع کشنده از تکنولوژِهای کامیون های مان سری TGA الهام گرفته شده است. کشنده سیتراک به دلیل داشتن عملکرد بالا و داشتن قطعاتی با کیفیت و با دوام بالا با اینکه مدت کمی است از حضور آن در بازار خودروسازی می گذرد توانسته به یکی از موفق ترین کشنده ها تبدیل شود.

کشنده سیتراک در ایران

مجتمع صنعتی پیلسان یکی از نمایندگان انحصاری شرکت ماموت است که مدت زیادی است به فعالیت خودروهای سنگین و نیمه سنگین می پردازد. این شرکت یکی از فعال ترین شرکت های وارد کننده ی کشنده به شمار می رود که برای مشتریان خدماتی مانند خدمات پس از فروش نیز فراهم نموده است.کشنده سیتراک یکی از کشنده هایی است که توسط این شرکت خودروسازی تولید و در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

معرفی کشنده دافران

کشنده ی دافران یکی از انواع کشنده های چینی است که با وجود اینکه توسط شرکت چینی تولید شده است،از کیفیت و عملکرد بسیار خوبی برخوردارهستند به نحوی که می تواند با کشنده های اروپایی به خوبی رقابت نماید. بسیاری از فعال در عرصه حمل و نقل این کشنده را از نظر کیفیت هم سطح با کشنده های اروپایی دانسته و استفاده از این خودرو را به سایرخودروهای سنگین ترجیح می دهند.

این کشنده در چین با نام چنگ لانگ(chenglong h7)قابل تولید است ومحصول تولیدی شرکت(Dongfen Liuzohou Motor) است. این شرکت یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت دانگ فنگ موتورز است.

کشنده دافران در ایران

شرکت شایان دیزل یکی از کمپانی های معروف خودورسازی که به تازگی فعالیت خود را در زمینه تولید انواع خودروهای سنگین و نیمه سنگین آغاز نموده است. این شرکت به تازگی مسئولیت مونتاژ و طراحی کشنده دافران را بر عهده گرفته است.به این ترتیب کشنده دافران در داخل کشور تولید و قابل عرضه به مشتریان عزیز است.

مقایسه کشنده سیتراک و دافران از لحاظ مشخصات فنی

موتور

کشنده دافران قادر به تولید 480 اسب بخار و 2230 نیوتن متر گشتاوری است.همچنین حجم موتور کشنده دافران 12.155 لیتر است در حالی که کشنده سیتراک به پیشرانه ای در حدود به 10.5 لیتر مجهز است. موتور این خودرو می تواند در حدود 440 اسب بخار نیرو و در حدود 2100 نیوتن متر نیرو تولید نماید.

در صورتی که بخواهیم این دو کشنده را از نظر فنی مورد ارزیابی قرار دهیم می توان گفت اگرچه کشنده دافران از نظر قدرت موتور از کشنده سیتراک قدرتمند تر است اما این دلیل بر ضعف کشنده سیتراک از نظر کیفیت و عملکرد نیست. کشنده سیتراک به موتور آلمانی تجهیز شده است که در مقایسه با موتورهای دیگر از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.برای قطعات این کشنده نیز از قطعات شرکت مان بهره گرفته شده است که این نوع از قطعات از کیفیت و استحکام بی نظیری برخوردار هستند که این امر موجب می شود بتوان برای مدت طولانی تری از این کشنده استفاده نمود. 

جعبه دنده

جعبه دنده به کار رفته برای کشنده سیتراک از نوع 16 سرعته ZF و تولید کشور چین است که این امر کاهش مصرف سوخت را برای این کشنده به همراه دارد و برای آن دسته از افراد که به دنبال وسایل حمل و نقل با مصرف سوخت پایین هستند این کشنده  مناسب ترین گزینه می باشد.در حالی که جعبه دنده ای که برای کشنده سیتراک استفاده شده است از نوع 12 سرعته هوشمند نیمه اتوماتیک ZF است.

البته یکی از معایبی که گیربکس های هوشمند دارند این است که به دلیل ساختاری که دارند بایستی توسط افراد متخصص تعمیر شوند و چناچه این قطعات قابلیت تعمیر داشته باشند بایستی هزینه بالایی برای تعمیر آنها پرداخت کرد. از طرفی دیگر گیربکس های نیمه اتوماتیک به راحتی تعمیر شده و هزینه کمتری را برای راننده به همراه خواهند داشت.

مخزن سوخت

کشنده دافران و کشنده سیتراک هر دو به دو عدد مخزن آلومینیومی مجهز هستند اما ظرفیت آنها با یکدیگر متفاوت است. ظرفیت مخزن کشنده دافران 1200 لیتر است در حالی ظرفیت مخزن سوخت کشنده سیتراک 1160 لیتر است.

مقایسه کلی کشنده سیتراک و کشنده دافران

مشخصات فنی کشنده دافران h7 کشنده سیتراک
شرکت سازنده Dongfeng Lizouhu Motor  شرکت سینوتراک و بهره گیری از تکنولوژی شرکت مان
قدرت موتور 480 اسب بخار 440 اسب بخار
میزان گشتاوری 2230 نیوتن متر 2100 نیوتن متر
حجم موتور 12.5 لیتر 6 سیلندر 10.5 لیتر 6 سیلندر
سیستم سوخت رسانی کامان ریل ساخت بوش کامان ریل ساخت بوش
جعبه دنده 12 سرعته zf نیمه اتوماتیک 16 سرعته zf اتوماتیک
تعداد دنده 12 دنده جلو+ 4 دنده عقب 16 دنده جلو+ 2 دنده عقب
سیستم ترمز دو مداره مستقل پنوماتیکی ساخت وابکو از نوع دیسکی دو مداره مستقل پنوماتیکی ساخت وابکو از نوع دیسکی

سیستم

ایمنی ترمز

ABS,EBS,ESC ,ASR ,  AEBS ,LDWS ANS,EBS,ESC,ASR,EBL
ظرفیت مجاز  44 تن 42 تن
مخزن سوخت دو مخرن آلومینیومی با ظریفت 1200 لیتر دو مخزن آلومینیومی با ظرفیت 1160 لیتر
سایر تجهیزات کروز کنترل، سیستم تهویه اتوماتیک،صندلی بادی راننده، چراغ روز،چراغ مه شکن، آیینه برقی گرمکن دار، بادگیر جانبی سقف، سنسور تنظیم روشنایی چراغ جلو،نشانگر زمان تعویض فیلتر سوخت، نشانگر گرفتگی فیلتر روغن

کروز کنترل، سیستم تهویه اتوماتیک،صندلی بادی راننده، چراغ روز، چراغ مه شکن، آیینه برقی گرمکن دار،بادگیری جانبی سقف،سنسور تنظیم روشنایی چراغ جلو،نشانگر زمان تعویظ فیلتر سوخت،نشانگر گرفتگی فیلتر روغن،سیستم صوتی مانیتور دار

آپشن ها کولردرجا،یخچال، سیستم ADR یخچال، کولر درجا، سیسیتم ADR
سانروف برقی، صندلی بادی مسافر، نشانگر بااد استیک

با توجه به وضعیت فعلی کشور امکان واردات کشنده های اروپایی به داخل کشور وجود نخواهد داشت و اگر هم واردات کشنده های اروپایی به داخل کشور صورت بگیرید هزینه گزافی برای مشتریان به همراه خواهد داشت که قطعا تامین چنین هزینه ای برای مشتریان دشوار خواهد بود. در حال حاضر مناسب ترین نوع کشنده ها، کشنده های چینی هستند. این کشنده مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.در میان این کشنده های چینی، کشنده سیتراک و دافران دو مدل کشنده چینی هستند که با بهره گیری از با کیفیت ترین قطعات و تکنولوژی توانسته اند به بهترین کشنده های موجود در بازار تبدیل شوند.

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه