بررسی کامیون فوتون Auman

بررسی کامیون فوتون Auman

تاریخ انتشار مطلب : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ 0

همانطور که در مقالات قبل به آن اشاره شد شرکت فوتون موتورز یکی از شرکت های چینی است که مسئولیت طراحی و تولید کامیون، اتوبوس، وسایل نقلیه ورزشی و ماشین آلات کشاورزی را بر عهده دارد و دفتر مرکزی آن در جانگپینگ، پکن واقع شده است.فوتون یکی از معروف ترین کامیون های کمپانی فوتون است که به دلیل کیفیت و عملکرد بسیار بالایی که دارد توانسته در میان کامیون ها از محبوبیت ویژه ای برخوردار شود.برای ساخت شاسی و موتور کامیون های فوتون Auman از جدیدترین تکنولوژی های مرسدس بنز و cummins بهره گرفته شده است و این یکی از ویژگی هایی است که توانسته توجه کامیون داران را به خود معطوف کرده است.

کامیون هایی که توسط کمپانی فوتون تولید میشوند در اوزان و کاربری های مختلفی قابل تولید هستند و افراد با توجه به کاربری های خود می توانند از کامیون های فوتون به عنوان کشنده، باری و حمل زباله و.... استفاده نمایند.

قدرت و عملکرد موتور

کامیون فوتون با داشتن موتور شش سیلندر خطی cummins و weichai، قدرت موتور 430 اسب بخار و 2010 نیوتن متر و با تبعیت از استاندارد آلایندگی یورو 4 توانسته به یکی از بهترین و پرقدرت ترین کامیون های موجود در بازار خودروسازی تبدیل شود.با توجه به این موضوع که برای ساخت شاسی این کامیون از تکنولوژی مرسدس بنز کمک گرفته شده عملکرد گیربکس به طرز قابل توجهی افزایش یافته و از طرفی دیگر مصرف سوخت پایین این کامیون موجب محبوبیت روز افزون این کامیون شده است.

استفاده از گیربکس های دنده برنجی Eaton که از دنده کمکی دوگانه بهره می برد به تعویض دنده های سریع و دقیق کمک فراوانی می کند.موتور و گیربکس این نوع از کامیون ها به دلیل کیفیت بالایی که دارند می توانند در شرایط دشوار و مکان های صعب العبور و حتی جاده هایی با شیب بسیار تند به راحتی فعالیت داشته باشند.

طراحی بدنه

همانگونه که مطلع هستیم خودروهای چینی تا به امروز یا کپی مدل های موفق بین المللی هستند و یا از نظر طراحی و عملکرد بسیار ضعیف عمل می کنند.اما نکته قابل ذکر این است که این موضوع در مورد همه کامیون های چینی صدق نمی کند و در حال حاضر مهندسان برای طراحی کامیون های چینی نهایت خلاقیت و دقت خود  به کار گرفته اند و می توان گفت در طراحی این کامیون ها به موفقیت بزرگی دست یافته اند. اگرچه هنوز شباهت های زیادی بین فوتون Auman و ولووfh مشاهده میکنیم اما مهندسان چینی تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا به منظور خلق محصولی جدید از جدیدترین فناوری های روز دنیا بهره بگیرند و میتوان گفت تا حدود زیادی در تحقق بخشیدن به این امر موفق عمل کرده اند.

کامیون های فوتون طراحی اروپایی دارند و کابین این نوع کامیون ها بر روی موتور نصب شده است و این یکی از ویژکی هایی است که کامیون فوتون را از سایر کامیون ها متمایز نموده است.کامیون ها فوتون از کامیون ها به بادشکن هایی مخصوص تجهیز شده اند که عملکرد این کامیون را به طرز چشمگیری افزایش داده است. این نوع بادشکن ها علاوه بر اینکه پایداری این کامیون ها را افزایش داده از ورود و نفوذ صدا به داخل کابین جلوگیری می کنند و این یکی از مزیت هایی است که در مورد این کامیون می بتوان اشاره نمود.

طراحی داخلی

برای داخل کامیون های فوتون از متریال با کیفیتی استفاده نشده است و از این نظر با کامیون های اروپایی که برای ساخت آنها از با کیفیت ترین متریال استفاده شده است، تفاوت زیادی دارد و قابل مقایسه با آنها نیست.بسیاری از افراد کامیون فوتون را به دلیل قیمت پایینی که دارد انتخاب میکنند اما شاید بتوان یکی از دلایلی که قیمت این کامیون ها از سایر کامیون ها کمتر است را، استفاده از موادی با کیفیتی پایینتر از کامیون های دیگر دانست.

از طرفی کنسول مرکزی و چیدمان دکمه های کنترلی به نحوی طراحی شده است که قابلیت دسترسی راننده به دکمه ها به راحتی وجود ندارد.اگرچه این کامیون ها از نظر کیفی با دیگر رقبای اروپایی خود تفاوت زیادی دارد اما به جرات می توان گفت که این کامیون در مقایسه با دیگر رقبای چینی خود از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار هستند.

هر نوع کامیون در کنار معایبی که دارد دارای مزایایی نیز هست. کامیون های فوتون که برای ساخت انها از جدیدترین استانداردهای و فناوری های روز دنیا بهره گرفته شده است دارای مزایای منحصر به فردی هستند که با وجود این مزایا حتی می توان از معایب این کامیون ها چشم پوشی نمود.کابین جادار آنها یکی از مزایای این نوع کامیون است که با استفاده از مهندسی هوشمند کارخانه سازنده ساخته شده است. همچنین جالیوانی ها، کنسول ها، محفظه های نگهداری وسایل از امکاناتی هستند که در این کامیون وجود دارد و کار با این کامیون را برای راننده راحت نموده است.

کامیون فوتون Auman می تواند سه سرنشین را در خود جای دهد و به همین خاطر به عنوان یکی از کامیون های جادار از ان یاد می شود. امکاناتی مانند سیستم تعلیق بادی، صندلی راننده با قابلیت تنظیم در حالت های مختلف، قابلیت تنظیم ارتفاع و شیب فرمان از مزایایی هستند که موجب شده استفاده از این کامیون به سرعت رواج پیدا نماید.

تجربه رانندگی

این کامیون به دلیل قالب ریزی و جوشکاری حرفه ای که دارد نسبت به دیگر رقبای خود 20% توانایی حمل بار بیشتری دارد.به منظور ساخت قسمت داخلی و خارجی این کامیون از استیل مقاوم که به صورت یکپارچه پرس شده است، استفاده شده است و بدنه مقاوم این کامیون در کنار سیستم تعلیق توانایی که دارد این کامیون را برای حمل سنگین ترین بارها آماده کرده است.کابین این کامیون به نحوی طراحی شده است که در هنگام عبور از ناهمواری ها و مسیرهای دشوار کمترین لرزشی و تکانی احساس خواهید کرد. همچنین کابین کامیون های فوتون به دلیل متریالی که برای ساخت آنها استفاده شده است از ورود صدا به داخل کابین جلوگیری می کند و همین امر موجبات رانندگی و آسایش راننده و سرنشینان را به همراه می آورد.

با وجود اینکه هندلینگ این نوع کامیون ها مانند کامیون های اروپایی نیست اما این کامیون چینی پرقدرت کاملا تحت تسلط راننده است و راننده می تواند در هر شرایطی از آن استفاده نماید.عملکرد فرمان یکی دیگر از امکاناتی است که در این نوع کامیون رضایت بخش است و راننده تنها با چند حرکت ساده می تواند با استفاده از این کامیون به فعالیت بپردازد.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن تمامی امکانات ذکر شده در مورد کامیون فوتون می توان به این نتیجه رسید که قیمت این کامیون نسبت به کامیون های اروپایی مقرون به صرفه تر است و نمی توان کامیونی با قیمت کمتر از این کامیون پیدا کرد و کمپانی فوتون تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با هدف بهبود صنعت حمل و نقل و نمایش پیشرفت های سازندگان چینی این کامیون را تولید نماید.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه