معرفی قطعات کامیون

معرفی قطعات کامیون

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ 0

همانگونه که مطلع هستیم به منظور تولید انواع ماشین آلات سنگین از قطعاتی با کیفیت های متفاوت استفاده می شود. بدیهی است که بیشتر ما با این قطعات و نحوه عملکرد آنها آشنایی نداریم اما بد نیست اطلاعاتی در مورد این قطعات داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی مفید در مورد قطعات مختلف کامیون ها در اختیار شما عزیزان قرار داده شده که امیدوارم در مواقعی بتواند برای شما مفید باشد.

انواع قطعات کامیون 

تاخواگراف

این قطعه یکی از مهمترین قطعات مورد نیاز است که امروزه در اکثریت کامیون های موجود در ایران استفاده می شود. وظیفه اصلی این سیستم ثبت اطلاعات مربوط به خودرو می باشد و راننده در مواقع مورد نیاز می تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.به کمک این سیستم زمان استراحت راننده نیز قابل تنظیم است و در دو نوع آنالوگ و دیجیتال قابل تولید می باشد.

اینترکولر

این قطعه شباهت بسیار زیادی به رادیاتور دارد اما متفاوت با این دستگاه عمل می نماید. مسئولیت اصلی این سیستم خنک نمودن هوای ورودی است. نصب این سیستم بر روی خودروهای سنگین مزایای فراوانی به همراه دارد. از میان این مزیت ها میتوان به بالا رفتن جرم هوا، افزایش عملکرد موتور اشاره نمود. همچنین این سیستم  

توربوشارژر

این سیستم یکی از سیستم هایی مفید در کامیون است که قادر است هوای بیشتری را به محفظه سیلندر وارد نماید و این امر عملکرد موتور را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. در واقع می توان گفت که این سیستم با هدف کمتر کردن وزن موتور و بهینه کردن مصرف سوخت و بالا بردن راندمان موتور طراحی شده است و تا حدود زیادی میتوان گفت این هدف محقق شده است چراکه خودروهایی که به این سیستم مجهز هستند در مقایسه با خودروهای دیگر مصرف سوخت کمتری دارند.

کروز کنترل

این قطعه یکی از مهمترین قطعات به کار رفته در خودروهای سنگین است و مسئولیت کنترل سرعت خودرو را برعهده دارد و به عنوان یک سیستم مهار کننده سرعت به شمار می رود. در واقع این سیستم کاربردی با هدف ثابت نگه داشتن سرعت خودرو به صورت اتوماتیک طراحی شده است که وجود این سیستم در مواقع بحرانی بسیار می تواند برای رانندگان مفید باشد.

سیستم ترمزESP(Electronic stability program)

نوعی سیستم است که به منظور کنترل و حفظ پایداری در شرایط بحرانی و دشوار بر روی خودروهای سنگین نصب می شود و نقش اساسی در امنیت خودروها دارد و از واژگون شدن خودروها در شرایط دشوار جلوگیری نماید. وجود این سیستم در جاده هایی با شیب بسیار تند و جاده های صعب العبور بسیار کاربردی بوده و با کنترل نمودن وضعیت چرخ ها، جاده ها و فرمان خودرو مانع از چب کردن خودروها می شود. یکی از نکات مثبتی که در مورد این سیستم می توان به آن اشاره نمود کاهش میزان تصادفات است که به خوبی اهیمت این سیستم را در خودروها ثابت می نماید.

سیستم ترمز الکترونیکی(Electronic braking system)EBS 

نوعی سیستم کاربردی است که امنیت خودروی شما را کاملا تضمین نموده و در صورت نصب بودن این سیستم بر روی خودرو امکان بروز حوادث ناگوار برای خودروی شما بسیار کم می شود. این سیستم با با ارسال سیگنال های الکتریکی قادر است ترمز را به صورت الکترونیکی کنترل و در نتیجه باعث افزایش راندمان ترمز شود. همچنین نصب این نوع سیستم بر روی کامیون هایی که مجهز به اتاق هستند میتواند به طرز شگفت آوری عملکرد ترمز را افزایش دهد.

سیستم کنترل کششTCS(Traction control system)

 این نوع سیستم به عنوان یکی از اصلی ترین سیستم های امنیتی در خودرو به شمار می رود که  به سیستم کنترل کشش هم نیز معروف می باشد که نبود آن می تواند صدمات جبران ناپذیری به خودرو اعم از هرز شدگی چرخ ها وارد نماید. این سیستم برای مواقعی که سطح جاده ها به دلیل بارش برف و یا باران بسیار لغزنده است، بهترین گزینه است و می تواند از لغزش خودورها جلوگیری نماید و به همین دلیل اکثر کامیون داران که از نحوه عملکرد این سیستم اطلاع دارند این سیستم را برای کامیون های خود سفارش می دهند.

سیستم(GPS) یا ردیاب

این سیستم براساس شکل و اندازه هر خودرو طراحی و تولید می شود به عنوان مثال سیستم ردیابی که برای ماشین آلات سنگین نصب می شود ممکن است با سیستم های ردیابی که در خودروهای نرمال وجود دارد از لحاظ شکل و ابعاد اندکی متفاوت باشد. این سیستم به صورت مستقیم به سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) متصل می باشد و در صورتی که این سیستم بر روی خودرو نصب باشد و مالک خودرو هم اپلیکشین مخصوص به این سیستم را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده باشد به راحتی می تواند از موقعیت جغرافیایی راننده آگاه شود بدون اینکه به او دسترسی داشته باشد.

این سیستم برای زمانی که راننده بارهایی را به صورت قاچاق حمل می کند کاربرد فراوانی دارد چراکه چناچه این سیستم بر روی کامیون نصب باشد پلیس به راحتی می تواند این کامیون را توقیف نماید و به این ترتیب برای صاحب کامیون در این خصوص هیچ  گونه مجازاتی در نظر گرفته نمی شود. همچنین با استفاده از این سیستم از سرقت خودروها تا حدود زیادی جلوگیری خواهد شد چراکه موقعیت رانندگان تا حد زیادی قابل تشخیص است و دزدی از آنها تقریبا غیرممکن خواهد بود.

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه