آشنایی با قوی ترین کامیون مرسدس بنز در ایران

آشنایی با قوی ترین کامیون مرسدس بنز در ایران

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ 0

بنزهای تیتان یکی از قدیمی ترین بنز های موجود در بازار خودروسازی هستند که طراحی و تولید آنها توسط شرکت مرسدس بنز انجام گرفته است و نقش بسیار مهمی در صنعت حمل و نقل ایفا نموده است. این کامیون از نظر فنی و عملکرد بسیار قدرتمند بوده به نحوی که بعد از تولید این کامیون دیگر شاهد حضور کامیون های مرسدس بنز با مدل بالاتر در ایران نبوده ایم.

با توجه به این موضوع که در کشور شاهد حضور انواع معادن و پتروشیمی هستیم جهت حمل و نقل به کامیون هایی با ظرفیت تناژ بارگیری بالا هستیم و بنزهای تیتان یکی از کامیون هایی هستند که برای حمل و نقل بارهای سنگین گزینه بسیار مناسبی هستند.در قدیم بخش عمده ای از بارهای که از وزن بسیار بالایی برخوردار بودند توسط کامیون های ماک و یا دیگر کامیون های امریکایی حمل می شدند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تعدادی کامیون های اروپایی مانند کامیون های مرسدس بنز و ولوو به بازار خودروسازی ایران راه یافتند و به حمل و نقل بارهای سنگین اختصاص پیدا کردند.

نکاتی منحصر به فرد در مورد بنزهای تیتان 

در دوره واردات قبلی یک عدد مرسدس بنز آکتروس نسل دوم مدل 2006 با شاسی منحصر به فرد، آرایش چهار محوری برای حمل بارهای فوق سنگین وارد بازار خودروسازی ایران شد.این کامیون با توجه به طرح و رنگی که داشت مشخص بود که متعلق به یک شرکت اروپایی است و در همان ابتدا توسط مالک خصوصی خریداری شد و جهت جابه جایی بارهای سنگین مورد استفاده قرار گرفت.این نوع کامیون دارای کد 4160 است که نشان دهنده ی این موضوع است که وزن ناخالص این کشنده 41 تن است به این معنی که می تواند بارهایی با وزن 41 تن را به مکان های دیگر جابه جا نماید و با توجه به قدرت موتور 610 اسب بخار به عنوان یکی از قوی ترین کامیون مرسدس بنز در ایران شناخته شده است.

شاسی این کامیون به نحوی طراحی شده است که مخصوص حمل بارهای سنگین است و از این کامیون فقط همین یک دستگاه در ایران وجود دارد.علاوه بر اینکه آلیاژی که برای ساخت شاسی این کامیون ساخته شده است متفاوت است، ابعاد این کامیون با دیگر کشنده ها نیز متفاوت است.طول بیشتر این کامیون موجب می شود تا محور دوم فرمان پذیر به محور اول بوده و به یک درصد مشخص همراه با محور فرمان بچرخد تا در هنگام پیچیدن با بارهای سنگین به شاسی به دلیل طول زیاد فشار نیاید.

یکی از نکات قابل ذکر است در مورد این کامیون 4 محور بودن آن است و تنها 2 محور آن دیفرانسیل هستند و به اصطلاح درگیر می شوند.با وجود اینکه مدل این کامیون چندان بالا نیست اما به جهت اینکه تمامی تنظیمات فرمان، ریش و محور برقی هستند یکی از پیشرفته ترین خودروهای فوق سنگین محسوب می شوند که خیلی از کامیون ها و کشنده ها فاقد چنین ویژگی هایی هستند.

مشخصات فنی بنزهای تیتان

بنزهای تیتان دارای موتور 16 لیتری 8 سیلندر با قدرت موتور 610 اسب بخار و 2800 نیوتن متر گشتاوری می باشد و از این موتور برای بنز های اکتروس نسل 2 وارداتی نیز استفاده شده است. موتوری که برای تولید این کامیون به کار رفته است به ترمز موتور و کنترل دور موتور و سرعت کروز نیز تجهیز شده است.

گیربکس یا جعبه دنده این نوع کامیون از نوع zf شش سرعته دستی است و با توجه به نوع کاربری بنزهای تیتان این مدل گیربکس دستی بسیار کاربردی است.همچنین گیربکس این نوع کامیون ها مجهز به اینتاردر پنج زمانه می باشد که سایر کشنده ها فاقد چنین ویژگی هایی هستند.

کابینی که برای این نوع از کامیون ها در نظر گرفته شده است در بزرگترین سایز خود یعنی مگا اسپیس قرار دارند و امکاناتی نظیر یخچال، صندلی شاگرد بادی، گرم کن و سرد کن، صندلی راننده، تنظیم برقی و گرم کن آینه ها داخل اتاق بنزهای تیتان تعبیه شده است و تقریبا از لحاظ امکانات فول محسوب می شوند. همچنین یک عدد تخت اضافه داخل کابین بنزهای تیتان وجود دارد که راننده یا سرنشینان در هنگام خستگی می توانند از این مکان برای استراحت خود استفاده نمایید.

سیستم تعلیق تمامی محورها بر روی شمش های فولادی است اما تعلیق اتاق بر روی چهار بالن سوار است. مجموع وزن ناخالص مجاز این کشنده 350 تن است و این به این معنی است که این کامیون تا مجموع وزن کشنده و تریلر و بار تا 350 را مجاز به حمل است.

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه