افزایش هزینه حمل و نقل با گرانی لاستیک

احتمال افزایش هزینه حمل با گرانی لاستیک

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ 0

به دنبال بالا رفتن قیمت لاستیک و کمبود این قطعه در بازار نگرانی های فراوانی برای رانندگانی که در عرصه حمل و نقل فعالیت می کنند به وجود آمده است چراکه برای خرید لاستیک و لوزام یدکی مربوط به خودروی سنگین خود بایستی هزینه های گزافی را پرداخت نمایند در مقابل هزینه ای که برای حمل و نقل بارهای مختلف به مکانهای دیگر از افراد دریافت می نماید بسیار ناچیز بوده و نه تنها کفاف هزینه های زندگی آنها را نمی دهد بلکه سود قابل توجهی هم برای آنها ندارد.

بر طبق اظهارات اخیر منتشر شده رئیس کانون انجمن صنفی کامیون دارن آقای کریمی، نبود لاستیک و بالا رفتن ناگهانی قیمت آن می تواند در دراز مدت رانندگان را محبور نماید تا برای جبران هزینه های ناشی از خرید قطعات مرتبط برای خودروی خود نسبت به افزایش هزینه حمل و نقل اقدام نمایند. البته افزایش قیمت حمل و نقل به خودی خود می تواند پیامدهای منفی فراوانی برای قشر کامیون دار داشته باشد چراکه می تواند از میزان مشتری هایی که برای حمل بار به کامیون داران مراجعه می نمایند به طرز قابل توجهی کاهش دهد و مردم دیگر قادر نخواهند بود برای حمل بار خود از کامیون استفاده نماید

وی همچنین افزود که جایگزین کردن ارز نیمایی با ازر دولتی توسط مسئولان دولتی برای واردات لوازم یدکی و لاستیک نه تنها قیمت تایرهای داخلی در کشور را افزایش داد بلکه نرخ لاستیک های دیگر با برندهای متفاوت که وارد کشور شده بودند را هم به طرز عجیبی افزایش داد.

به تازگی معاون رئیس جمهور با وزیر راه و شهرسازی تصمیم مشترکی گرفتند و بر طبق این تصمیم قرار شد تعداد لاستیک هایی موجود در گمرک که تا ماه شهریور وارد کشور شده بودند با همان ارز دولتی وارد کشور شوند که قیمت مناسبتری داشته باشد اما اتفاقی که در حال حاضر افتاده است این است این تعداد لاستیک هایی که مقرر شد با ارز دولتی ترخیص شوند یا هنوز ترخیص نشده اند یا اگر ترخیص شده اند در سامانه توزیع قرار نگرفته اند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که کامیون داران در حال حاضر با آن روبرو هستند این است که کامیون داران به خاطر قیمت بالایی که لاستیک در کشور دارد قادر به تامین لاستیک مورد نیاز برای خودروی خود نیستند.

یکی از مسائل دیگری که این روزها از اهمیت خاصی برخوردار است این است که کامیون داران همین لاستیک هایی که با قیمت های بالا به فروش می رسند را هم به راحتی نمی توانند خریداری نمایند به این خاطر که تعداد آنها بسیار کم است و حتی در سامانه توزیع هم چندین حلقه لاستیک بیشتر موجود نمی باشد و این تعداد پاسخگوی چند صد هزار کامیون که روزانه به حمل بار می پردازند نمی باشد.

واضح است که این مشکل باید به زودی از سوی مسئولان برطرف شود چراکه لاستیک یکی از کالاهای مهم و مورد نیاز صنف کامیون داران است و اگر این مشکل به زودی حل نشود به ناوگان حمل و نقل صدمه ای جدی وارد خواهد شد که جبران آن تقریبا غیر ممکن خواهد بود و یا زمان زیادی برای حل آن لازم است.

از طرفی دیگر قیمتی که برای لاستیک در سال 99 اعلام شده است را نمی توان بر حسب تن کیلومتر محاسبه نمود چراکه بسیار بالاتر از حد معمول است و این موضوع افرادی را به حمل و نقل با استفاده از کامیون می پردازند مجبور می کند تا هزینه حمل و نقل را افزایش دهند که از لحاظ اقتصادی ضرر چندانی به آنها وارد ننماید.

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه