افزایش چهار برابری قیمت لاستیک

افزایش چهار برابری قیمت لاستیک

تاریخ انتشار مطلب : دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ 0

همانگونه که در خبرهای پیشین به آن اشاره شد از ابتدای سال 1397 شایعاتی در خصوص کمبود لاستیک و بالا رفتن قیمت آن شنیده می شد که این امر صنف کامیون دران را با دردسرهای فراوانی روبرو نمود چراکه لاستیک یکی از نیازهای اساسی این قشر به حساب می آید و چناچه نتوانند نیاز خود را تامین نمایند در زمینه ی حمل و نقل با مشکلاتی مواجه خواهند شد که کسب و کار آنها در دراز مدت مختل خواهد نمود.

براساس آخرین اخبار منتشر شده، این روزها با توجه به نوسانات موجود در بازار شاهد افزایش چهار برابری قیمت لاستیک هستیم که این موضوع ارتباط مستقیمی به حذف ارز دولتی دارد. دبیر کانون انجمن صنفی کامیون داران با انتقاد به این موضوع که حذف ارز دولتی اشتباهی بزرگ بوده اعلام کرد چناچه در مورد افزایش بی رویه ی قیمت لاستیک و سایر قطعات بررسی و ارزیابی دقیقی صورت نگیرد و راه حلی برای این مشکل اندیشده نشود می تواند به مسئله ای بحرانی در دراز مدت تبدیل شود.

علت اصلی چهار برابر شدن قیمت لاستیک

شاید این سوال برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد که با وجود اینکه مسئولان ادعا می کنند که تولید لاستیک به اندازه نیاز افراد صورت گرفته است پس علت اصلی گرانی و کمبود لاستیک چه می تواند باشد در جواب به این سوال باید گفت دولت در سالهای گذشته برای ثابت نگه داشتن قیمت لاستیک ارز دولتی را برای واردات و تولید لاستیک در نظر گرفت اما بعد از مدتی دولت در این خصوص تغییراتی را اعمال نمود و ارز نیمایی را جایگزین ترز دولتی نمود و همین مسئله باعث شد قیمت لاستیک به طرز قابل توجهی افزایش داشته باشد و بسیاری از رانندگان با کمبود لاستیک و یا  تامین این قطعه مواجه شدند.

به عنوان مثال در گذشته چناچه شما قصد داشتید یک حلقه لاستیک برای خودروهای سنگین با ارز دولتی خریداری نمایید بایستی در حدود 4 میلیون برای آن هزینه صرف می کردید، اما در صورتی که  الان با ارز نیمایی برای همان حلقه لاستیک باید مبلغ 16 میلیون پرداخت نمایید که این امر شنان دهنده ی افزایش 4 برابری قیمت لاستیک می باشد. البته قابل ذکر است که برای کامیون هایی که به حمل و نقل مواد پرخطر می پردازند لاستیک هایی با برند خوب و با کیفیت باید خریداری شود که قیمت این لاستیک ها مسلما از لاستیک های عادی بیشتر است.

البته یکی از علت های دیگری که باعث نابسامانی بازار لاستیک شده این است که عده ای تصور می کردند لاستیک دوباره گران خواهد شد در نتیجه به احتکار لاستیک پرداختند تا در صورت افزایش قیمت این قطعه با سود قابل توجهی لاستیک را به فروش برسانند. 

گرانی لاستیک چه پیامد منفی به دنبال دارد؟

با توجه به آشفتگی وعدم ثبات قیمتی که اخیرا در زمینه لاستیک در بازار به وجود آمده است، در صورتی که نظارت درستی توسط مسئولان صورت نگیرد این موضوع می تواند ناوگان حمل و نقل را متوقف نماید. در حال حاضر کمبود لاستیک بسیاری از افراد را مجبور کرده تا در استفاده از لاستیک صرفه جویی نمایند اما استفاده از این روش در درازمدت ممکن نیست چراکه خودروهای سنگین به صورت مداوم در جاده ها در حال رفت و آمد هستند و باید هر چند ماه یک بار قطعات خودروی مورد نظر خود را تعویض نمایند در غیر اینصورت این امر تصادفات جاده ای و تلفات جانی را به همراه خواهد داشت که خسارات جبران ناپذیری را برای کامیون داران به همراه خواهد داشت.

به منظور برطرف نمودن مشکل کمبود و گرانی لاستیک اخیرا وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده است ترخیص تمامی لاستیک هایی که تا شهریور امسال وارد کشور شده اند و در گمرک نگهداری شده اند بایستی با استفاده از ارز دولتی صورت گیرد. با توجه به این موضوع که تعداد این لاستیک ها در حدود 500 هزار حلقه لاستیک می باشد چناچه این قطعات با ارز دولتی ترخیص شوند، بازار لاستیک تا حد زیادی بهبود خواهد داشت اما متاسفانه این روش تا به امروز توسط مسئولان به مرحله اجرا نرسیده است.

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه