راهنمای خرید خودروهای سنگین

راهنمای خرید خودروهای سنگین

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ 0

در سال های اخیر با توجه به تحریم های حاکم در جامعه و ممنوعیت ورود خودروهای اروپایی به کشور، دیگری کامیون های اروپایی مانند اسکانیا، ولوو یا بنز را در جاده ها مشاهده نمی کنیم. از طرفی دیگر با توجه به افزایش قیمت خودروهای سنگین بسیاری ازافراد به جای خرید کامیون های نو به خرید کامیون های کارکرده روی آورده اند. اما نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که چطور کامیون های کارکرده را از لحاظ کیفی بررسی نماییم.

زمانی که خودوری صفر را خریداری می کنیم از سلامت و امنیت این خودرو آگاهی کامل داریم و می دانیم که قرار است برای مدت طولانی از این خودرو استفاده کینم. اما زمانی که نوبت به خودروی کارکرده می رسد این موضوع اندکی تغییر خواهد کرد چراکه ما از کیفیت و قطعات خودروهای کارکرده با خبر نیستیم و نمی توان طول عمر مشخصی برای کامیون های  کارکرده  تخمین زد. مواردی وجود دارند که به شما در خرید خودورهای سنگین کارکرده کمک می کنند.

چگونه کامیون کارکرده بخریم؟

برای خرید خودروهای کارکرده بهتر است از افراد با تجربه که در زمینه قطعات مختلف کامیون اطلاعات تخصصی دارند بهره بگیرید و یا با کامیون مورد نظر مدت زمان معینی رانندگی نمایید تا ایردهای آن را متوجه شوید. اما به طور کلی نکات قابل توجه در مورد خرید کامیون کارکرده به شرح زیر هستند:

موتور

همانطور که می دانیم قلب هر خودرو، موتور آن است. موتور مهمترین قسمتی است که سلامت هر خودرو را تعیین می کند و به همین خاطر بایستی به سلامت آن توجه ویژه ای شود. عوامل متفاوتی تعیین کننده ی سلامت موتور کامیون هستند. به عنوان مثال موتوری که از کیفیت خوبی برخوردار باشد نباید لرزش داشته باشد یا صدای اضافی از آن در بیاید. دودی که از اگزوز خودروها خارج می شود نباید به رنگ سفید باشد.

یکی از موارد مهمی که نشان دهنده ی سلامت موتور خودرو است این است که موتور خودروها نباید مورد تعمیر قرار گرفته باشد حال ساید این سوال برای شما پیش بیاید که چطور می توان این موضوع را متوجه شد.شما به راحتی از آچار خوردگی پیچ و مهره های موتور به راحتی می توانید متوجه شوید که آیا موتور این خودرو تا به حال تعمیر شده است یا نه.

اما شاید با موارد ذکر سده به طور کامل نتوانید از سلامت موتور اطمینان حاصل نمایید. یکی از بهترین راه هایی که می توانید از این موضوع آگاهی کامل کسب نمایید رانندگی با خودروی کار کرده است چرا هر نوع ایرادی که به خودرو وارد باشد طی مدت زمانی که با این خودرو رانندگی می کنید، مشخص می شود و سپس شما می توانید در مورد خرید این خودرو تصمیم نهایی بگیرید.

گیربکس

گیربکس یکی دیگر از قطعاتی است که در کنار موتور خودرو بایستی به آن توجه شود. یکی از نکاتی که ثابت می کند گیربکس از سلامت کافی برخوردار است این است که در هنگام رانندگی اتاق راننده نباید لرزش داشته باشد یا در هنگامی که دنده را تعویض می کنیم صدای اضافی نباید از آن شنیده شود.

فنربندی و شاسی

شاسی کامیون بایستی عاری از هر گونه جوشکاری باشد. چناچه در قسمتی از کامیون جوشکاری انجام شده باشد، قسمت جوشکاری شده ضعیف تر از قسمت های قبل عمل کرده و به اصطلاح آهن خشک می شود. خشک شدگی آهن باعث می شود کامیون نتواند وزن زیادی را تحمل نماید. در نتیجه در مواقعی که فشار زیادی بر روی شاسی باشد احتمال خم شدگی و یا بریدگی شاسی از قسمت هایی که جوشکاری نشده اند، بیشتر می باشد.

امکانات و تجهیزات رفاهی

امکانات رفاهی یکی از موارد مهمی است که بایستی به آن توجه کافی شود.ماشین های سنگین باید به امکانات رفاهی از قبیل تخت خواب، کولر، بخاری و.. مجهز باشند چراکه رانندگان اغلب در مسیرهای طولانی در حال رفت و آمد هستند و بدیهی است زمانی را برای استراحت خود نیاز دارند. اگر در داخل کامیون امکانات رفاهی و آسایشی برای رانندگان در نظر گرفته نشود رانندگان به مرور زمان دیگر انرژی لازم را برای کار نخواهد داشت و به این ترتیب از حرفه خود زده خواهند شد.

بیمه

بیمه یکی از مسائل مهمی است که در خرید خودروهای سنگین بایستی به آن توجه داشته باشید. داشتن بیمه نشانگر این موضوع است که کامیون تا به حال تصادف نکرده است. البته داشتن بیمه ثالث و بیمه بدنه در قیمت نهایی خودروها تاثیر زیادی خواهد داشت اما در هر حال اینکه شما پول بیشتری برای پرداخت خودرو پرداخت نماید بهتر ازاین است که خودرو بیمه نداشته باشد و شما از این موضوع که آیا خودرو تا به حال تصادفی داشته یا نه خبر نداشته باشید یا مجبور باشید علاوه بر پرداخت هزینه ماشین، مبلغی هم برای دریافت بیمه پرداخت نمایید.

تایرها

یکی دیگر از مواردی که به شما در انتخاب کامیون مناسب کمک خواهد کرد، تایرهای کامیون است. بهتر است در هنگام خرید کامیون، روی بدنه لاستیک به دنبال اعدادی برای هفته تولید و سال تولید تایرها باشید. همچنین عاج لاستیک های کامیون نشان دهنده ی میزان کارکرد کامیون است به میزانی که عاج لاستیک کامیون فرسوده تر باشد، نشان دهنده ی این موضوع است که مدت زمان طولانی از عمر کامیون می گذرد.

سیستم تعلیق

سیستم تعلیق یکی دیگر از قطعاتی است که توجه به آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.البته راهی وجود دارد که از آن طریق می توانید متوجه شوید که آیا سیستم تعلیق کامیون از کیفیت کافی برخوردار است. برای تست کردن این قطعه می توانید به تمامی قسمت های این قطعه به صورت عمودی فشار وارد نمایید اگر به حالت اولیه بازگشت نشان دهنده ی کیفیت خوب سیستم تعیلق است. اما اگر شروع به لرزیدن کرد این موضوع به شما نشان می دهد که سیستم تعلیق نیاز به تعمیر دارد.

بدنه کامیون

بدنه کامیون نباید دارای خوردگی و یا زنگ زدگی باشد.بدیهی است که هر فروشنده میخواهد محصول خود را به فروش برساند. یکی از راه هایی که می توانید خوردگی کامیون کارکرده را تشخیص دهید، استفاده از یک آهن رباست. چناچه آهنربا به بدنه خودرو نچسبد، این موضوع نشان می دهد که خودرو تصادف کرده است و قسمت خوردگی بدنه با بتونه پر شده است.

علاوه بر آنها درب و پنجره ها و درب کاپوت نیز بایستی تست شوند. برای امتحان کردن این موضوع هم می توانید چند بار درب های کامیون و کاپوت را باز و بسته نمایید.

شکل ظاهری کامیون

روکش صندلی ها بایستی عاری از هر گونه پوسیدگی و یا خوردگی باشد.

در صورتی که در هنگام رانندگی از چرخ های جلو صدایی شنیده شود، نشان دهنده ی ایرادی در قسمت کمک فنر کامیون می باشد.

سیستم های ترمز بایستی مورد ارزیابی قرار گیرند. چناچه در هنگام ترمز گرفتن کامیون به اطراف حرکت کند و یا در صورتی که لازم باشد ترمز را تا آخر فشار دهید این به این معنی است که  سیستم ترمز دارای ایرادی است و نیاز به تعمیر دارد.

 میزان کارکرد کامیون یکی از مسائلی است که در هنگام خرید لازم است به آن توجه نمایید. این موضوع را از روی کیلومتر شمار می توانید متوجه شوید.

سلامت برق ماشین ها، چراغ ها، راهنماها نیاز به بررسی دارند

یکی از موضوعاتی که از اهمیت خاصی برخوردار است توجه به کفی ماشین است. چناچه کفی ماشین دارای زنگ زدگی باشد رطوبت و آب به راحتی به داخل کامیون نفوذ خواهد کرد و باعث پوسیدگی کامیون می شود.

نتیجه گیری

با استفاده از مواردی که ذکر شد تا حدود زیادی میتوانید کامیون کارکرده با کیفیت را از کامیون های فرسوده تشخیص دهید. اما برای اینکه کار شما راحت تر شود به شما توصیه می شود خودرو را به یکی از مراکز کارشناسی ببرید تا سلامت کامیون به صورت تخصصی توسط کارشناسان با تجربه تایید شود.

چناچه می خواهید از شرایط فروش اقساطی خودروهای سنگین و قیمت کامیون آگاهی بیشتری کسب نمایید میتوانید از طریق شماره تماس های مربوطه با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان با تجربه ما در این زمینه اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه