شرکت ایران خودرو

شرکت ایران خودرو

معرفی شرکت ایران خودرو

ایران خودرو با نام تجاری(IKCO) یکی از شرکت های موفقی است که توانسته در زمنیه خوروسازی موفقیت های بی نظیری کسب نماید و با تولید انواع خودرو توانسته جایگاه برجسته ای برای خود در بازار حمل و نقل کسب نماید. این شرکت در مرداد ماه سال 1342 با سرمایه ای در حدود یک صد میلیون ریال توسط برادران خیامی راه اندازی شد.از این شرکت در ابتدا با نام ایران ناسیونال یاد می شد و اتوبوس هایی با نام " ال پی" به عنوان نخستین تولیدات این شرکت به شمار می روند. البته شاسی این اتوبوس ها از کشور آلمان وارد شده بودند.

 

فعالیت های شرکت ایران خودرو

این شرکت فعالیت خود را با تولید اتوبوس از 28 اسفند سال 1342 به صورت رسمی آغاز نمود  و با وجود اینکه مدت 45 سال از تاسیس این شرکت می گذرد هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد و همچنان مورد محبوبیت افراد زیادی می باشد. شعبه اصلی این کمپانی شناخته شده درکیلومتر 12 جاده مخصوص تهران واقع شده است اما علاوه بر این شعبه، پایگاههای دیگری هم در شهرهایی اعم از مشهد، شیراز،اصفهان و تبریز در زمینه تولید خودروهای متفاوت راه اندازی شده است.

 

کمپانی معروف ایران خودرو در سال 1345 جهت تولید پیکان با شرکت روتس انگلستان قرارداد همکاری امضا نمود و براساس این قرارداد از سال 1346 تولید این نوع خودروها به تولید انبوه رسید. این شرکت در بازه ی زمانی 1346 تا 1375 فعالیت خود را با تولید محصولاتی اعم از اتوبوس، مینی بوس و آمبولانس آغاز نمود.

 

در سال 1352 این شرکت به منظور ایجاد خودکفایی برای کمپانی خود تصمیم گرفت تعداد زیادی شرکت و کارخانه در سراسر ایران تاسیس نماید و امیدوار بود با این اقدام بتواند به تحقق بخشیدن به این هدف کمک نماید. این شرکت شناخته شده در اوایل 1360 به دلیل بحران های اقتصادی که در کشور وجود داشت تا مرز ورشکستگی پیش رفت اما با اعلام همکاری شرکت پژو این شرکت شانسی دوباره برای پیشرفت پیدا کرد و فرصت این را پیدا کرد تا محصولات شرکت پژو اعم از 206 ،207 و 405 را در بازار ایران به فروش برساند و این موضوع سود قابل توجه ای برای شرکت پژو به دنبال داشت.

 

شرکت ایران خودرو همچنین با شرکت فرانسوی دیگری با نام رنو وارد همکاری شد. خودروی L90 یکی از محصولات پرطرفدار این شرکت فرانسوی بود که ایران خودرو توانست این خودرو را در بازار ایران به فروش برساند و از طریق فروش این خودروها توانست به پیشرفت و سود قابل ملاحظه ای دست پیدا کند.

 

بسیاری از کارشناسان در عرصه خودروسازی معتقدند ان شرکت به دلیل عدم مدیریت به صورت صحیح نه تنها به خودکفایی نرسیده  بلکه به ابزاری تبدیل شده است که می تواند موجبات پیشرفت و سوددهی شرکت های به نام خارجی را فراهم نماید. اینکه این نظریه از لحاظ کارشناسی درست است یا نه هنوز به طور کامل اثبات نشده است. اما دو خودروی معروف مانند سمند و دنا که توسط شرکت ایران خودرو تولید شده است و تولید اختصاصی این شرکت هم می باشد نشان دهنده ی پیشرفت قابل توجه این شرکت می باشد. 

 

اشتراک گذاری
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه